KOJA JE ULOGA ČLANA UPRAVE U DRUŠTVU S OGRANIČENOM ODGOVORNOŠĆU?

30. travnja 2020.

Društvo s ograničenom odgovornošću obavlja gospodarsku djelatnost radi ostvarenja cilja zbog kojeg je osnovano. Uprava je organ koji vodi poslove društva te na taj način ostvaruje taj cilj.

Uloga uprave

Glavna uloge uprave je vođenje poslova i zastupanje društva s ograničenom odgovornošću na vlastitu odgovornost.

Sastav i imenovanje uprave

Uprava društva sastoji se od jednog ili više direktora.

Ako uprava ima više članova, a društvenim ugovorom nije drugačije određeno, svi članovi zajedno poduzimaju radnje potrebne za vođenje poslova društva.

Upravu najčešće imenuju skupština odnosno članovi društva, ali se ta ovlast može dati i drugim tijelima.

Član uprave može biti i strani državljanin. Član uprave mora biti potpuno poslovno sposobna fizička osoba.

Prestanak funkcije člana uprave

Skupština odnosno drugi organ/tijelo koje je imenovalo upravu može opozvati člana uprave s funkcije u bilo koje doba. Također, član uprave može dati ostavku na mjesto člana uprave, neovisno o zahtjevu za naknadu štete koje društvo s ograničenom odgovornošću zbog ostavke može imati prema njemu.

Članovi uprave, njihova ovlaštenja za zastupanje i sve promjene bez odgađanja se upisuju u sudski registar.

 

Postoje izvanredne situacije kada broj članova uprave padne ispod broja koji je društvenim ugovorom određen kao najmanji broj za vođenje i zastupanje društva (smrt, ostavka postojećeg direktora ili opoziv).

U tom slučaju postoje sljedeće opcije za imenovanje novih članova uprave:

  1. članovi društva moraju bez odgađanja imenovati članove koji nedostaju – do imenovanja preostali članovi uprave mogu obavljati samo neodložne poslove;
    • u društvenom ugovoru se može odrediti da za vrijeme dok članovi društva ne imenuju nove članove, nadzorni odbor može imenovati članove koji nedostaju;
  2. ako otpadnu svi članovi uprave, nadzorni odbor je dužan članove uprave imenovati bez odgađanja;
    • ako društvo nema nadzorni odbor, sud će na prijedlog zainteresirane osobe (pr. vjerovnici, članovi drušva) ili po službenoj dužnosti postaviti privremenog upravitelja – njegova dužnost je da se brine oko imenovanja nove uprave (pr. sazivanje nove skupštine), a do tada je ovlašten obavljati samo neodložne poslove (ima pravo na nagradu za svoj rad);

Člana uprave koji je i član društva može se opozvati i odlukom suda ako za to postoji važan razlog (primjerice nepodnošenje prijedloga za otvaranje stečajnog postupka, osnivanje novog trgovačkog društva od strane tog člana uprave bez suglasnosti ostalih članova društva ili nadzornog odbora, gdje se to novo trgovačko društvo bavi konkurentskom djelatnošću).

Od članova društva koji nisu glasovali za opoziv imenovanja člana uprave, može se tužbom sudu od njih zatražiti da se s opozivom usuglase.

Sud može tijekom postupka privremenom mjerom zabraniti članu uprave, povodom čijeg se opoziva vodi spor, vođenje poslova i zastupanje društva, ako se učini vjerojatnim da bi njegovim daljnjim djelovanjem društvu bila pričinjena nenadoknadiva šteta. U tom slučaju, ako u društvu nema članove uprave koji su potrebni za to da bi ga se zastupalo, osobu ovlaštenu za zastupanje postavit će sud na prijedlog zainteresirane osobe za vrijeme dok društvo ne imenuje odgovarajućega člana uprave, odnosno dok sud ne postavi privremenog upravitelja.